Tu legalnie rozpalisz ognisko w Rumi

Tu legalnie rozpalisz ognisko w Rumi

- kategoria Aktualności, Ciekawostki, Miasto
@Gazeta Rumska
Tu legalnie rozpalisz ognisko w Rumi

W tym tygodniu temperatura ma wynieść nawet 16 stopni Celsjusza! Tegoroczna wiosna zaczęła się pięknie – słoneczną, ciepłą pogodą. Nic dziwnego, że wiele osób snuje już plany na plenerowe spotkania z rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami.

Jedną z opcji jest spotkanie przy grillu. Jednak ognisko jest ciekawą, dodatkową atrakcją. Nie brakuje też osób, które twierdzą, że kiełbaska z grilla nie umywa się nawet do kiełbaski z ogniska.

Gdzie w takim razie można rozpalić ognisko w Rumi tak, by po pierwsze – nie stanowiło ono zagrożenia pożarowego, a po drugie – by nie narazić się na mandat?

Polana nad Zagórską Strugą

Jednym z takich miejsc, wyznaczonych przez Nadleśnictwo Gdańsk, jest miejsce przy leśnym parkingu, pomiędzy leśnictwem Stara Piła a osadą Piekiełko. Ognisko rozpalimy tam legalnie i bez formalności.

Polana jest ogólnodostępna, wykorzystywana często do organizowania szkolnych rajdów i wycieczek, a także rekreacyjnych wydarzeń. W ciągu ostatnich lat wyposażono ją w drewniane ławki i kręgi ogniskowe.

Drewno na ognisko trzeba zorganizować samemu, nie korzystając jednak z chrustu oraz gałęzi znajdujących się w lesie obok. W przypadku uszkodzenia kręgu ogniskowego uczestnicy powinni obłożyć go kamieniami, by palony materiał nie wydostał się na zewnątrz. Pamiętajmy także o sprzęcie do natychmiastowego ugaszenia ognia – po wypaleniu się ogniska trzeba go dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem.

Na polanę dojedziemy brukowanym przedłużeniem ulicy Kamiennej.

Park Żelewskiego

Na terenie miasta Rumia znajdziemy niestety tylko jedno, wyznaczone na stałe miejsce do palenia ogniska. Jest nim krąg ogniskowy przy rogu ulic Filtrowej i Stoczniowców, na skraju parku Żelewskiego.

Aby skorzystać z tego miejsca, należy zgłosić chęć palenia ogniska w formie telefonicznej: 58 67 96 534 lub mailowej: j.sinicka@um.rumia.pl – podając takie dane, jak przewidywana liczba uczestników, termin i dane kontaktowe organizatora.

Mieszkańcy mają prawo wnioskować także o zorganizowanie ogniska na innym terenie, należącym do gminy. Tego typu zgłoszenia rozpatrywane są indywidualnie. Pamiętajmy, że w przestrzeni miejskiej także należy samodzielnie przygotować drewno opałowe i uprzątnąć śmieci, które powstały po ognisku.

Warto także pamiętać, że za rozpalenie ogniska poza wyznaczonym miejscem lub bez uzyskania zgody grozi mandat w wysokości 500 złotych.

Źródło: UM Rumia

Tu legalnie rozpalisz ognisko w Rumi

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.