Rowerzystka zderzyła się z kierowcą hulajnogi elektrycznej

Rowerzystka zderzyła się z kierowcą hulajnogi elektrycznej

- kategoria Aktualności, Na sygnale
@Gazeta Rumska
Rowerzystka zderzyła się z kierowcą hulajnogi elektrycznej Fot. wejherowo.policja.gov

Hulajnogi elektryczne, choć coraz bardziej modne i popularne, potrafią być niebezpieczne. 10 kwietnia w Rumi policjanci pracowali na miejscu wypadku drogowego z udziałem właśnie hulajnogi elektryczne i roweru. Obie osoby zostały przewiezione do szpitala.

Dyżurny Komisariatu Policji w Rumi otrzymał w sobotę po południu informację o zdarzeniu, do którego miało dojść przy ul. Dębogórskiej, na drodze dla rowerów. Ze wstępnych ustaleń po przyjeździe policjantów wynikło, że 41-letni mężczyzna korzystający z hulajnogi elektrycznej oraz 34-letnia rowerzystka jechali drogą dla rowerów i doszło do zderzenia obu uczestników. Oboje byli trzeźwi i zostali przewiezieni do szpitala.

Sprawą zajmują się śledczy. Będą oni dokładnie wyjaśniać okoliczności wypadku.

Warto tu przypomnieć jedne z ważniejszych zasad użytkowania roweru, motoroweru lub hulajnogi elektrycznej.

Zasady

Zabrania się:
– jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a;
– jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;
– czepiania się pojazdów.

Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Obowiązki kierującego hulajnogą elektryczną

Kierujący hulajnogą elektryczną zobowiązany jest korzystać z drogi dla rowerów albo pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Poza tym jest zobowiązany do korzystania z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

Kierujący może w drodze wyjątku poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik położony jest wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:

– jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
– zachowanie szczególnej ostrożności,
– ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Źródło: wejherowo.policja.gov

Rowerzystka zderzyła się z kierowcą hulajnogi elektrycznej

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.