Rumia przygotowała się na przylot jerzyków

Rumia przygotowała się na przylot jerzyków

Rumia przygotowała się na przylot jerzyków Fot. UM Rumia

Jerzyki to ptaki znane z walki z insektami. Tam, gdzie występują, komary przestają być ogromnym problemem. W ciągu swojego 20-letniego życia codziennie potrafią zjeść nawet 20 tysięcy owadów! Nic dziwnego, że uważane są za sojuszników człowieka.

Rumia postanowiła pomóc jerzykom, których jest coraz mniej. Obecnie potrzebują coraz mocniej ludzkiej pomocy, by przetrwać – również dlatego, że za gniazda te ptaki w ostatnich latach upodobały sobie otwory w budynkach, szczególnie w wysokich blokach. Tymczasem takie zabiegi jak termomodernizacja (wykonanych miejscami z naruszeniem prawa) sprawiły, że jerzyki zostały pozbawione schronień.

Dlatego na wielorodzinnych budynkach przy ul. Towarowej i 3 Maja, a także na siedzibie MOSiR-u pojawiło się ponad 40 budek lęgowych, przeznaczonych dla jerzyków.

Z inicjatywy mieszkańców Rumi, w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022, na terenie miasta ma się pojawić w sumie 90 budek lęgowych, które będą dostosowane do potrzeb jerzyków. W ciągu kilku dni nastąpi montaż kolejnych „domków” – na budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Stoczniowców oraz na siedzibie lokalnych strażaków przy pl. Kaszubskim.

Inwestycja warta jest około 25 tysięcy złotych i została zrealizowana we współpracy z ornitologiem.

Źródło: UM Rumia

Rumia przygotowała się na przylot jerzyków

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.