Energetyka wiatrowa przyszłością! W Rumi odbędą się pilotażowe zajęcia edukacyjne offshore dla uczniów

Energetyka wiatrowa przyszłością! W Rumi odbędą się pilotażowe zajęcia edukacyjne offshore dla uczniów

- kategoria Aktualności, Edukacja, Szkoła
@Gazeta Rumska
Energetyka wiatrowa przyszłością! W Rumi odbędą się pilotażowe zajęcia edukacyjne offshore dla uczniów Fot. Rumia Invest Park

W projekcie ma wziąć udział około 650 uczniów z ośmiu szkół w Rumi! Mowa o tygodniowym programie edukacji na temat morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży z ósmej klasy szkoły podstawowej.

 Program został zainicjowany w poniedziałek 30 maja przez miejską spółkę Rumia Invest Park. Rozwój energetyki wiatrowej opartej na morzu to aktualnie jeden z ważniejszych tematów – między innymi ze względu na sytuację ekonomiczno-polityczną w Europie i neutralność klimatyczną Polski. W naszym kraju trwają wzmożone prace w zakresie przygotowania prawnego i technologicznego do uruchomienia pierwszej farmy wiatrowej na Bałtyku.

Jednak istotnym elementem tej układanki są przyszłe kadry, które będą obsługiwać inwestycje w ciągu najbliższych lat. Będą oni niezbędni na każdym etapie łańcucha dostaw sektora „offshore”: od budowy elementów wiatraków morskich, aż po serwis i obsługę. Stąd właśnie pomysł zainteresowania tematem ósmoklasistów.

 Programem edukacyjnym chcemy dotrzeć do młodzieży, która już wkrótce będzie dokonywać pierwszych ważnych wyborów zawodowych, dlatego podczas spotkań w szkołach pokażemy, jakie specjalizacje są niezbędne w branży offshore. Rozwój tego sektora to przyszłość naszego regionu, jeśli nie nawet kraju – mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Będziemy przekonywać młodych mieszkańców, że wybór szkoły technicznej lub zawodowej związanej z offshorem to życiowa szansa na objęcie atrakcyjnych i dobrze płatnych stanowisk – dodaje.

– Zaczynamy od własnego dobrze znanego rumskiego podwórka. Każde spotkanie, trwające dwie godziny, będzie miało formę warsztatów i zajęć z doradztwa zawodowego oraz wykładu z wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej – mówi Agnieszka Rodak, prezes Rumia Invest Park.

W programie pilotażowych zajęć edukacyjnych znajdą się prezentacje i warsztaty doradców zawodowych oraz ekspertów od budowy ścieżki edukacyjnej, a także wykłady tematyczne. W przyszłym roku szkolnym organizatorzy planują kolejne edycje programu dla uczniów z regionu województwa pomorskiego – tym razem ze szkół średnich technicznych i zawodowych.

Partnerami zajęć są Polenergia SA i Equinor Polska.

Energetyka wiatrowa przyszłością! W Rumi odbędą się pilotażowe zajęcia edukacyjne offshore dla uczniów