Iga Świątek triumfuje! W Rumi też mamy się czym pochwalić

Iga Świątek triumfuje! W Rumi też mamy się czym pochwalić

- kategoria Aktualności, Historia, Sport
@Gazeta Rumska
Iga Świątek triumfuje! W Rumi też mamy się czym pochwalić

Tak jak sukcesy Małysza sprawiły, że wiele osób zapragnęło jeździć na nartach, tak sukces Igi Świątek z pewnością spowoduje zapchanie kortów i popyt na rakiety. A w Rumi? Pasjonaci tenisa ziemnego właśnie świętują 40-lecie miejskich rozgrywek turniejowych. W dniach 18-19 czerwca na rumskich kortach TKKF “Orzeł” Rumia rozpoczną się zmagania w ramach Otwartych Mistrzostw w tenisie ziemnym.

Jak kształtowała się, w skrócie, historia tego sportu w naszym mieście? To właśnie z Rumi pochodzi Magdalena Stencel, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w tenisie ziemnym. Tu też stawiała pierwsze kroki w tym sporcie! Jeszcze przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych w 2013 r. rumianka zdążyła zdobyć nagrody w „Plebiscycie na Najpopularniejszego Sportowca i Trenera Pomorza” Dziennika Bałtyckiego oraz jako Sportowiec Roku podczas Rumskiej Gali Sportu w 2009 r.

Pierwszym trenerem Magdy Stencel był Andrzej Degórski, który od wielu lat prowadził Akcję Lato i szkolił najbardziej uzdolnionych młodych tenisistów.

Gdzie w Rumi trenować tenis ziemny?

Najstarsze zaplecze sportowe dla miłośników tenisa i – jak do tej pory – jedyne, to korty tenisowe TKKF “Orzeł” Rumia, przy ulicy Mickiewicza. Trzy korty ziemne udostępniane są zawodnikom od kwietnia do października. Gracze mogą korzystać również z domku klubowego, dwustronnej ściany tenisowej do nauki gry, miejsca na grilla, zapleczy sanitarnych oraz szatni.Iga Świątek triumfuje! W Rumi też mamy się czym pochwalić

Korty tenisowe w Rumi otwarto w 1990 r., jednak historia sięga roku 1957 r., gdy nowo powstałe Ognisko TKKF powzięło plany budowy takiego obiektu. Pierwsze korty powstały w 1964 r., przy Stadionie Miejskim, jednak z powodu braku sympatii prl-owskich władz do tego sportu, korty zasypano kilka lat później.

Korty wróciły dopiero dzięki mistrzowi Wojciechowi Fibakowi, który powtórnie rozpromował ten sport w “Polsce Ludowej”. I tak nowy, pojedynczy kort powstał na obniżonym terenie w pobliżu obecnej hali, nad brzegiem Zagórskiej Strugi. Został on zlikwidowany dopiero w 1985 r., ze względu na przebudowę ulic – wtedy właśnie podjęto budowę kortów przy ulicy Mickiewicza, z których korzystamy do dziś.

Dalsze plany

W planach jest budowa krytego kortu tenisowego, tzw. balonu, by gracze mogli doskonalić umiejętności przez cały rok i przy każdej pogodzie.

Źródło: MOSiR Rumia

Iga Świątek triumfuje! W Rumi też mamy się czym pochwalić