Czego oczekują rumianie

Czego oczekują rumianie

- kategoria Wydanie specjalne nr 1/2014
@Gazeta Rumska

W poprzedniej kadencji samorządu, dyskusja w zespole ds. kształtowania centrum miasta i jego funkcji toczyła się w dość licznym gronie. Oto wnioski złożone na piśmie po zakończeniu debaty:

Skrzyżowanie ulicy Starowiejskiej i Dąbrowskiego. Kwartał związany z tym skrzyżowaniem jest przedmiotem największych wyzwań dla planistów, architektów, ale głównie dla tych którzy decydują, czyli dla burmistrza i radnych, których wybierzemy 16 listopada.

REPREZENTACYJNA ULICA
- ulicę Dąbrowskiego, od kościoła NMP Wspomożenia Wiernych do skrzyżowania z ul. Starowiejską należy zaprojektować w stylu, nawiązującym do ul. Świętojańskiej w Gdyni. Trzeba na tym odcinku uspokoić ruch i stworzyć ciągi spacerowe wzdłuż ulicy (Grzegorz Szalewski).

CENTRUM PRZYJAZNE DLA WSZYSTKICH
- centrum miasta powinno być miejscem integracyjnym dla ludzi w różnym wieku, mieszkających w różnych dzielnicach, także dla nowych rumian, których ciągle przybywa, a funkcjonujące tam placówki powinny być przyjazne dla mieszkańców, a nie wyłącznie o charakterze zarobkowym (Tadeusz Zleśny).

POMNIK KSIĘCIA W CENTRUM
– na centralnym placu miejskim powinien stanąć patron Rumi, którym jest Książę Świętopełk Wielki. Był on najwybitniejszym księciem kaszubskim, a nawet przez znawców przedmiotu określany jako najwybitniejszy władca Polski w okresie rozbicia dzielnicowego. Jest on najstarszym właścicielem Rumi, dlatego też w herbie naszego miasta znajduje się odwrócona kotwica. (Kazimierz Klawiter).

NIE ZAPOMINAĆ O ZAGÓRZANCE
– projekt zagospodarowania centrum powinien uwzględniać nie tylko ratusz, ale i zagospodarowanie ciągu Zagórskiej Strugi, aż do obecnego Urzędu Miasta oraz ciągu części ulicy Dąbrowskiego (Jan Klawiter).

TUNEL DLA SAMOCHODÓW
– ulicę Starowiejską, od poczty do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych (Liceum nr 1) należy zagłębić i przepuścić tunelem pod ulicą Dąbrowskiego. Umożliwi to zamkniecie pierzei placu przed ratuszem i spowoduje powiększenie forum miejskiego. Tak, aby na forum stworzyć różnorodną ofertę dla mieszkańców miasta (Piotr Zaradny).

NOWY URZĄD OBOK STAREGO
– budowa nowego budynku ratusza przy torach obok dotychczasowej siedziby Urzędu Miasta, ale przy połączeniu tej części centrum z nowo planowanym centrum usługowo-handlowym przy ul. Dąbrowskiego. Połączenie obu obszarów poprzez tunel dla pieszych i pojazdów na wysokości ul. Górniczej oraz rozbudowę przejścia pieszego pod torami koło urzędu. Dojazd do ratusza (przy zachowaniu dotychczasowej lokalizacji) powinien być usprawniony poprzez bezkolizyjne skrzyżowanie ul. Sobieskiego z ul. Towarową, przy wykorzystaniu przejazdu pod wiaduktem (Dariusz Matusiak).

Czego oczekują rumianie