Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu również w naszej szkole!

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu również w naszej szkole!

- kategoria Aktualności, Edukacja
@Gazeta Rumska
Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu również w naszej szkole!

W czwartek, 9 kwietnia, rozpoczął się cykl warsztatów, poświęconych polskiemu systemu parlamentarnemu i systemowi samorządowemu, prowadzonych przez Tomasza Łukowicza i Aleksandrę Liberek.
Projekt, do którego przystąpili wybrani uczniowie klasy Ib, IIa i IIb jest projektem ogólnopolskim realizowanym przez Klub Jagielloński, którego koordynatorem w naszej szkole jest p. Anna Wiśniewska, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie.

Jego innowacyjność polega głównie na wprowadzeniu:

  • zajęć typu „case study”, czyli gry parlamentarnej wzorowanej na nowoczesnych symulacjach RPG;
  • symulacji pracy gminy;
  • samorządowych studiów przypadków;
  • oraz spotkań z przedstawicielami rady gminy.

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. J. C. Korzeniowskiego w Rumi mają do wykonania trzy zadania związane z realizowanym w naszej szkole projektem:

1. „Z czego jestem dumny jako Polak?” – nakręcenie filmu fabularnego max. 150 sekund, wyrażającego dumę z polskości, odnoszącego się do wybranego dzieła literackiego lub sceny z historii Polski;
2. „Moje Miasto” – przedstawienie swojego miasta w sposób nieszablonowy za pomocą zdjęcia – mem/(de) motywatora i zamieszczenie do niego krótkiego opisu (do 140 znaków);
3. „Projekt społeczny” – przeprowadzenie autorskiego projektu, przygotowanie jego prezentacji w formie nagrania o długości do 150 sekund i zamieszczenie na YouTube.

Dzisiaj, czyli w drugim dniu symulacyjnych warsztatów na temat nowoczesnego patriotyzmu, naszą szkołę odwiedzili radni miasta Ariel Sinicki, Magdalena Mrowicka, Teresa Jałocha, ponieważ głównym założeniem realizowanego projektu jest przekonanie, że najlepiej uczyć „Wiedzy o społeczeństwie”, poznając rzeczywiste mechanizmy rządzące życiem publicznym.
Zwycięzcy Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu otrzymają Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Ekspertów – są to dwa „Weekendy zwycięzców” dla wszystkich uczniów biorących udział w projekcie z danej szkoły wraz z ich opiekunem, podczas których wezmą udział w serii zajęć plenerowych kształtujących ich zdolności przywódcze.
Nagrodę Publiczności otrzyma ta szkoła, której prace w dniu zamknięcia głosowania, 8 czerwca o godzinie 0:00, będą miały największą ilość głosów „Lubię to” odnotowanych na stronie internetowej Akademii.

Nagrodę Ekspertów z kolei otrzyma szkoła, która zostanie najwyżej oceniona w trakcie dwudniowego, finałowego zjazdu, który odbędzie się w Krakowie w dniach 8-9 czerwca 2015 roku.

Ponadto, każda szkoła, która dojdzie do etapu finałowego, a nie uzyska żadnej z powyższych nagród, otrzyma środki na wyjście do kina dla całej klasy biorącej udział w projekcie.
Jak widać, zwycięzcami Akademii są wszyscy jej uczestnicy. Trzymamy, więc kciuki za naszą szkołę i gorąco zachęcamy do głosowania na stronie internetowej Akademii, której link wkrótce pojawi się na stronie II LO.

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu również w naszej szkole!