Powiatowe Eliminacje Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodno Mowa” w Wejherowie

Powiatowe Eliminacje Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodno Mowa” w Wejherowie

- kategoria Aktualności
@Gazeta Rumska
Powiatowe Eliminacje  Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodno Mowa” w Wejherowie //wp content/uploads/2015/04/a21f436774e04159397e

W dniu 27 kwietnia br. odbyły się XVIV eliminacje Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodno Mowa”. Konkurs odbył się w pięknych pomieszczeniach Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. W tym roku w eliminacjach wzięło udział 69 uczestników – wyłonionych już z wcześniejszych eliminacji gminnych i miejskich, a w jury zasiedli:

Eugeniusz Pryczkowski – przewodniczący
Dariusz Majkowski
Tatiana Slowi

Wicedyrektor PZPOW w Wejherowie – Pani Mariola Błaszczuk rozpoczęła przesłuchania od przywitania zgromadzonych gości, uczestników i ich opiekunów i zadania zagadki najmłodszym uczestnikom konkursu, po czym wszyscy zaproszeni zostali do wysłuchania utworu pt.: „Potrzebny je drech” w wykonaniu uczestników Studia Wokalu, prowadzonego przez Panią Weronikę Korhals-Tartas w ramach zajęć PZPOW w Wejherowie. Całość imprezy uświetnił Adam Hebel – występujący w roli konferansjera, który skutecznie rozładowywał tremę dzieci, opowiadając żarty w języku kaszubskim.

Przesłuchania rozpoczęły się od najmłodszych uczestników – przedszkolaków, wśród laureatów znalazły się następujące osoby zajmując:
I m. – Maja Budniewska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Koleczkowie
II m. – Katarzyna Kożyczkowska ze Szkoły Podstawowej w Pobłociu
III m. – Karolina Nadolska z Przedszkola „Bajka” w Rumi

Wyróżnienia:
Jagoda Piela z Przedszkola Samorządowego w Gościcinie
Stanisław Sołtys-Kowalewski z Niepublicznego Przedszkola „Słoneczne Przedszkole” w Wejherowie
Aleksandra Engler z Niepublicznego Przedszkola „Leśna Kraina” w Wejherowie
Igor Ćwikła z Przedszkola nr 1 „Słoneczna Jedynka” w Rumi
Nikodem Kowalewski z Niepublicznego Przedszkola „Przy Parku” w Redzie

W drugiej kategorii wiekowej: klas I – III jury przyznało następujące noty:
I m. – Urszula Giermek ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Rumi
II m. – Julia Dzięgelewska z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Bolszewie
III m. ex aequo
Bartosz Bieszk z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Gościcinie
Aleksandra Skrzypkowska ze Szkoły Podstawowej w Luzinie

Wyróżnienia:
Alicja Łukasiewicz z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Rozłazinie
Klaudia Staniszewska z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Strzebielinie
Aleksandra Jankowska ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Wejherowie
Amelia Ptach z Zespołu Szkół nr 1 w Wejherowie

W kategorii: klas IV – VI przyznano lokaty:
I m. – Anna Myszke z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Bolszewie
II m.– Paulina Syldatk ze Szkoły Podstawowej w Miłoszewie
III m. – Aleksandra Pilarska ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Wejherowie

Wyróżnienie:
Karolina Formella z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Kielnie
Katarzyna Laskowska ze Szkoły Podstawowej w Pobłociu
Aleksandra Nowicka ze Szkoły Podstawowej w Luzinie
Wiktoria Białk z Zespołu Szkół nr 1 w Wejherowie

W kategorii: gimnazjum jury wyłoniło następujące osoby:
I m. – Marta Lidzbarska z Gimnazjum w Szemudzie
II m. – Agata Myszka z Zespołu Szkół w Strzepczu
III m. ex aequo
Paulina Czoska z Gimnazjum w Szemudzie
Natalia Kudlicka z Gimnazjum nr 4 w Rumi
Wyróżnienia:
Paulina Lange z Zespołu Szkół w Strzepczu

W ostatniej grupie wystąpili reprezentanci szkół ponadgimnazjalnych, wśród których następujące osoby zostały nagrodzone:
I m. – Beata Riegel z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Wejherowie
II m. – Magdalena Formella z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Wejherowie

Do eliminacji wojewódzkich, które odbędą się w dniach 30 – 31 maja 2015r. w Chmielnie wytypowani zostali laureaci I miejsc:

Maja Budniewska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Koleczkowie
Urszula Giermek ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Rumi
Anna Myszke z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Bolszewie
Marta Lidzbarska z Gimnazjum w Szemudzie
Beata Riegel z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Wejherowie

W tym roku żaden z uczestników nie wyszedł z pustymi rękoma – oprócz pięknych nagród dla laureatów i wyróżnionych – wszystkim uczestnikom wręczyliśmy drobne upominki z kaszubskim akcentem.

Powiatowe Eliminacje  Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodno Mowa” w Wejherowie